Lubimy chodzić do teatru.Rozmawiamy o tym, co widzieliśmy.Pisze J. - T. czasem coś dodaje...
Blog > Komentarze do wpisu
Miss HIV - Och-Teatr/Le Madame (2005)

"Miss HIV" - spektakl grany w dalszym ciągu, co prawda w innym miejscu (Och-Teatr), ale postanowiliśmy napisać o nim kilka słów, a ściślej mówiąc, zacytować to, co zanotowaliśmy 8 lat temu:

Klub "Le Madame" to takie miejsce w Warszawie, gdzie wiele się dzieje, między innymi grany jest spektakl "Miss HIV". Pierwszą reakcją po otrzymaniu zaproszenia było zdziwienie połączone nawet z oburzeniem – wymyślić coś takiego? to jakaś wierutna bzdura. Okazało się jednak, że Macieja Kowalewskiego zainspirowały prawdziwe wydarzenia – takie wybory rzeczywiście odbywają się gdzieś w sercu czarnego lądu, i że dzięki „żerowaniu” na ludzkim nieszczęściu, można o hiv opowiedzieć normalnie, bez nadętej dydaktyki, chwilami żartując, choć też balansując na granicy dobrego smaku. Kowalewski, pisząc o chorobie, której się boimy i której istnienie wypieramy ze świadomości, pisze też o okrucieństwie show-biznesu, dla którego każda forma zarobku jest dobra, o zakłamaniu i systemu i ludzi, dla kariery gotowych na wszystko.

Finału wyborów miss nie zdradzimy, tak jak nie możemy zdradzić finału spektaklu, możemy tylko napisać, że zrobił na nas wrażenie i nieco wprowadzić w akcję: wszystko zaczyna się tuż przed finałową rozgrywką, mamy cztery uczestniczki i prowadzącego wybory mężczyznę, dla dobra spektaklu przebranego za kobietę. Tomasz Tyndyk w roli owej drag-queen jest znakomity, autentyczny, choć momentami ma tendencje do zbędnych szarż. Do tytułu Miss HIV aspirują Ewa Szykulska, reprezentująca katolicką część społeczeństwa, zdrowa, robi to dla siostry – świetna, Iza Kuna zarażona przez męża geja – fenomenalna w scenie, w której się do niego zwraca, Maria Seweryn dla kariery gotowa duszę diabłu sprzedać, wciąga w swój świat oraz Patrycja Szczepanowska – bezradna tylko na pozór. Cztery różne osoby, cztery różne historie, cztery różne sposoby pokazania swoich bohaterek, cztery świetne aktorki.

Ciekawe, czy po ośmiu latach „Miss HIV” nadal robi takie wrażenie...

MISS HIV - MACIEJ KOWALEWSKI
reżyseria: Maciej Kowalewski
premiera: 26 lutego 2005r.

wtorek, 08 lipca 2014, chodzimydoteatru

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: woleteatr.blox.pl, *.dynamic.chello.pl
2014/09/13 16:20:08
tak!